ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноГрадътЖивотЗабравеният градИзбор на редактораНовини

Как са почивали на морето пловдивските деца преди 100 години

Днешната идея за плажуването е сравнително нова и се заражда през първата половина на миналия век. Постепенно се изграждат морски бани, оформя се културата на ходенето на плаж.

През 1926 година Българският народен морски сговор организира летуване на „детска колония“ в Созопол – едно от първите подобни събития. Постепенно през годините се създава и сграда, която малчуганите посещават. Созопол се превръща в едно от любимите за посещения места от пловдивските деца.

Как прекарват лятото си през 1926-а? „Детската колония“ се организира от Българският народен морски сговор и конкретно пловдивският клон. Морският сговор има широка дейност, като сред тях е и стопанисването на езерото в Цар Симеоновата градина. Пресушено преди това, организацията го поддържа, там има лодки и активен езерен живот.

Що се отнася до летуването – те организират деца, заедно с учители и надзорници, да прекарат един месец в Созопол. Те тръгват от Пловдив на 13 юли с влак до Бургас. В групата има 37 деца – 19, членове на „Морския сговор“ в Пловдив, 3 от клона в Първомай и 15 от благотворителното дружество „Майчина грижа“.

Повечето деца са от по-заможни семейства, тъй като цялата почивка струва около 1500 лева – приблизително 1 средна работна заплата по това време. Малко повече е получавал средно един учител или средноквалифициран работник и едва ли всеки е можел да отдели такава сума. Другите 15 деца пък са изпратени безплатно от благоворителното дружество. Още 9 деца се включват от Ямбол и цялата група става 46 деца и 6 ръководителя.

Групата пристига в Бургас на 14 юли, откъдето с кораб заминава за Созопол. Децата имат определена програма – ставане в 6:30, закуска, свободно време до 9, когато заминават за плажа. Там престояват няколко часа за морски и слънчеви бани, както и гимнастически упражнения. Следобедът е отделен за четене на книги, разходки, малки излети в региона, песни и забави.

В спомените на ръководителите са запазени добрите впечатления от игрите и програмата и лошите – от слънчевото изгаряне и лющенето на кожата. „Неприятно бе лющенето на кожата, което изпитаха още след втората слънчева баня, но и тая неприятност бързо премина. Те обгоряха и почерняха, но заедно с това се закалиха и укрепнаха“, пишат организаторите на детската колония.

Любопитна е била комуникацията с местните жители на Созопол, които са участвали в забавленията, песните и танците на пловдивските и ямболски деца. „И гърци и българи повтаряха песните на пловдивските деца и играеха техните хора“ – интересен спомен от времето, когато все още се е усещал гръцкият елемент в морския град.

Децата са посетили и миноносеца „Строгий“ в Несебър. Посетили са и някои от малките острови по крайбрежието. Интересна е била и храната им – един примерен ден: сутрин мляко, преди обед по едно яйце, на обед – зелен фасул с месо и кисело мляко; следобедна закуска сирене, за вечеря – отново зелен фасул с месо, и десерт компот със сливи.

Последната им баня е била на 13 август, след което са се завърнали в Пловдив. Кампанията на Българския морски сговор е успешна и следващите години децата продължават все по-активно и масово да ходят на морски лагери в Созопол.

Созопол става популярна дестинация и Пловдивската популярна банка строи специална сграда за летуващите там служители. Сградата съществува и днес в близост до Централния плаж като хотел „Св. Мина“, но е значително преустроена

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина